Přejít k hlavnímu obsahu

Donghai se nachází v provincii Jiangsu [Ťiang-su] (cca 500 km od Šanghaje).  V oblasti Donghai žije na 1,2 milionů lidí a rozkládá se na ploše zhruba čtyřikrát větší než Praha.

 S více jak sedmdesáti procenty národních rezerv vysoce kvalitních surovin pro výrobu skla je známá jako Země křišťálu. Zhruba 80 % čínské produkce křišťálu pochází právě z Donghai. Čínská vláda se snaží udělat z této oblasti světové centrum skla, o čemž svědčí i nedávný zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO a výhodné pobídky pro podnikatele.

 Dne 28.10.2015 byla v Donghai slavnostně otevřena stálá expozice českého křišťálu jako součást Muzea přírodního křišťálu v Donghai. Na ploše přibližně 400m2 je umístěna zhruba stovka českých sklářských výrobků a informační panely o výrobě českého křišťálu. V dohledné sobě se též plánuje otevření obchodů se sklem a křišťálem v blízkém komplexu DonghaiCrystal City, kde by mohly být umístěny i obchody českých sklářských společností.

Otevření stálé expozice českého křišťálu na úvod 13. mezinárodního festivalu křišťálu v Donghai umožnilo memorandum, které v říjnu 2014 podepsala agentura CzechTrade s vládou okresu Donghai. Muzeum přírodního křišťálu informuje na ploše čtyř pater o historii, těžbě a zpracování přírodního křišťálu v Donghai, který je jedním z hlavních center výskytu tohoto nerostu v Číně. Česká expozice má k dispozici celé jedno patro a jsou zde vystaveny exponáty od společností Moser, Preciosa, Crystalite a Halama Glass.

Nejvyšší političtí představitelé:
ZhangQibing, Head of Donghai County
Rozloha:
1 984 km²
Počet obyvatel:
1 200 000
Správní členění:
provincie: Jiangsu