Přejít k hlavnímu obsahu

Region Ismayilli, který se nachází se na jižních svazích Velkého Kavkazu, obklopený lesy a horami, je jedním z nejkrásnějších regionů Ázerbájdžánu. Kořeny regionu Ismayilli sahají až do starověké kavkazské Albánie ve druhém stolení před naším letopočtem.

V Ismayilli se dochovalo velké množství starověkých památek z různých období. Na vrcholu nejvyšší hory regionu jsou ruiny středověké pevnosti, jejíž stavba je připisována Javanshirovi, vládci kavkazské Albánie ze 7. století. Nejznámější a nejvýznamnější historickou památkou v této oblasti je Věž Maiden (7.-12. století) - obranná stavba, která se nachází na vrcholu strmé hory poblíž vesnice Khanagah. V současné době, kromě Ázerbájdžánců, žijí spolu i další etnické skupiny v míru a harmonii.

Zvláštní pozornost si zaslouží vesnice Lahic, pocházející ze 7. století, která se nachází na břehu řeky Girdimanchay 1200 metrů nad mořem. Tato vesnice má tradici ve zpracování mědi, stejně jako v umění vyrábět barevné šátky zvané kelaghayi, které se vyrábějí především v nedaleké vesnici Basqal, a které jsou zahrnuty do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví Unesco.

Hospodářský život okresu Ismayilli se zaměřuje především na potravinářský průmysl, řemeslné výrobky a výrobu vína. Existuje zde několik podniků, které produkují organické ovoce a zeleninu, různé chutě vín a ručně vyrábějí suvenýry. Dále se zde v horách těží žula.

İsmayilli je také známý díky tkaní koberců. Výrobní podnik Lahij funguje od roku 1966. Tato společnost má 103 zaměstnanců a ročně vyrobí koberec o rozloze 450–500 km².

Kromě toho je region Ismayilli jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Ázerbájdžánu. Ročně zde navštíví historické a kulturní památky více než sto tisíc turistů.

Nejvyšší političtí představitelé:
Nahir Bagirov, Vedoucí výkonného úřadu regionu Ismayilli
Rozloha:
2 074 km²
Počet obyvatel:
86 100
Hlavní město:
Ismayilli
Oficiální stránky: