Přejít k hlavnímu obsahu

V Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou se 21. a 22. září uskutečnilo již třetí Fórum partnerských regionů Jihočeského kraje. Mělo mít pořadové číslo čtyři, ale před dvěma lety se akce nekonala kvůli pandemii koronaviru. „Fórum partnerských regionů Jihočeského kraje se stalo již tradiční, významnou mezinárodní konferencí a setkáním přátel z mnoha koutů světa. A jak jsme se za ty uplynulé ročníky mohli už přesvědčit, tak společnými silami a úsilím dokážeme překonat jakoukoliv vzdálenost a dokážeme fungovat jako rovnocenní partneři,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Fórum partnerských regionů Jihočeského kraje bylo důležité z několika hledisek. Předně se letos Česká republika ujala svého historicky druhého předsednictví Rady Evropské unie. A to byl důvod, proč pozvání dostali velvyslankyně a velvyslanci zemí EU v České republice. Diskutovala se témata jako jsou energetika a zdroje energií, inovace a moderní technologie, cestovní ruch, kultura a vzdělávání.

Největší akcent si pochopitelně zasloužila energetika, zvlášť s ohledem na současnou energetickou krizi. Jistě nejzásadnějším výstupem fóra byl podpis společenské smlouvy o založení Jihočeského jaderného parku (South Bohemia Nuclear Park). K tomu došlo hned v úvodu akce za účasti předsedy vlády ČR Petra Fialy a zástupců Jihočeského kraje, společnosti ČEZ a firmou ÚJV. Smlouva má za cíl urychlit projekt malých modulárních reaktorů v České republice. Nový malý modulární reaktor by měl vyrůst v areálu Jaderné elektrárny Temelín už v první polovině příštího desetiletí.

Otázkám energetiky odpovídal i výběr hostů a diskutujících v doprovodných debatách a seminářích. Mezi ty nejváženější jistě patřila předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, český vědec, egyptolog a archeolog, autor teorie sedmi zákonů vývoje civilizací Miroslav Bárta nebo generální ředitel a předseda představenstva ČEZ, a.s. Daniel Beneš. Důležitým partnerem v debatách byl politolog a specialista na politický management Jan Kubáček.

V rámci kulturního programu mohli delegáti shlédnout mimořádnou předpremiéru filmu CIVILIZACE, Dobrá zpráva o konci světa, kterou společně s režisérem a cestovatelem Petrem Horkým natočil jako spoluautor právě Miroslav Bárta. Nezapomenutelné bylo také vystoupení Jaroslava Svěceného s programem Slavné evropské housle.

Všem účastníkům Fóra partnerských regionů Jihočeského kraje bychom velmi rádi poděkovali za účast a těšíme se na vás opět za dva roky.